Prehľad katakliziem za posledné dva týždne novembra, 2018
Prehľady katakliziem, ktoré prebiehajú na planéte, môžu pomôcť uvidieť fakty, svedčiace o zmenách klímy. Záplavy tam, kde bola predtým púšť. Búrka s ľadovcom v krajine s horúcou klímou. Narastajúca sila zemetrasení. Smršte a tornáda v štátoch, ktorých obyvatelia tieto úkazy prakticky nevideli. Zmeny prekonávajú všetky sféry „života“ Zeme. A samozrejme, odrážajú sa na živote ľudí.
15. novembra 2018
V južnej časti Tichého oceánu došlo k zemetraseniu s magnitúdou 6,3. Hypocentrum ležalo v hĺbke 10 km. Epicentrum sa nachádzalo 4 729 km od Wellingtonu (Nový Zéland). Približne v tom istom čase došlo k silnej seizmickej udalosti s magnitúdou 5,6 na ostrove Sulawesi (Indonézia), ktorej ohnisko ležalo v hĺbke 8 km. Epicentrum bolo 6 km od Mamasy. Podzemné otrasy pocítili obyvatelia viacerých oblastí provincie Západný Celebes.
O niečo skôr došlo k zemetraseniu s magnitúdou 6,0 v oblasti Kamčatky (Rusko), ktorého epicentrum sa nachádzalo 76 km od dediny Usť-Kamčatsk. Hypocentrum bolo v hĺbke 58 km. Podzemné otrasy pocítili obyvatelia radu sídiel na Kamčatke. O 20:02 (UTC) podzemné otrasy s magnitúdou 6,3 otriasli oblasť Južných Sandwichovych ostrovov. Ohnisko spočívalo v hĺbke 10 km. Epicentrum sa nachádzalo 111 km od ostrova Visokij.
V meste Catania (Sicília, Taliansko) prešla búrka s krupobitím. Štátom Paraná (Brazília) sa prehnala piesočná búrka. Provinciou al-Kásim (Saudská Arábia) prešlo tornádo.
V USA došlo k výdatnému sneženiu a mrznúcim dažďom. V New Yorku prvýkrát za 136 rokov dosiahla snežná pokrývka rekordných 16,2 cm. V St. Louis (štát Missouri) napadlo asi 20 cm snehu.
16. novembra 2018
V takých mestách Ruska, ako sú Kandalakša (+6,1°C), Kalevala (+7,6°C ), Kem (+8,7°C), Archangeľsk (+5,7°C), Onega (+6,4°C) a Vyborg (+8,5°C) boli prekonané 24 hodinové teplotné rekordy.
Štát Tamilnádu (India) zasiahol tropický cyklón „Gaja“. Viac ako 81 900 obyvateľov bolo evakuovaných a rozmiestnených v strediskách pomoci. Kvôli silnému vetru, ktorého rýchlosť dosahovala 33,3 m/s, bolo zničených 25 000 domov. Cyklón priniesol tiež silné dažde, spôsobujúce záplavy.
Záplavy, spôsobené prívalovými dažďami, začali v Španielsku. Zaplavené boli mestá Murcía, Alicante a tiež ostrov Mallorca. V Barcelone bol vyhlásený „červený“ stupeň nebezpečenstva.
Územia Talianska a Portugalska zasiahli tornáda. Lievik prešiel talianskou komúnou Soleto i južnou portugalskou oblasťou Algarve, kde došlo tiež k silným dažďom, spôsobujúcim povodne.
17. novembra 2018
Opäť boli prekonané 24 hodinové rekordy v niekoľkých mestách Ruska: v Murmansku (+6,4°C), Kandalakše (+6,9°C), Kalevale (+7,3°C), Keme (+8,1°C), Archangeľsku (+6,2°C), Kojnase (+4,4°C), Onege (+7,2°C), Petrozavodsku (+8,1°C) a Vyborgu (+8,1°C). V Stavropole došlo k hustému sneženiu i mrznúcemu dažďu. Búrka s ľadovcom prešla Quitom, hlavným mestom Ekvádora.
Silné dažde spôsobili záplavy a bahnotoky v troch regiónoch Peru (Cuzco, San Martín a Huánuco). Spolu bolo poškodených 139 domov. Minimálne 220 obyvateľov zostalo bez strechy nad hlavou a boli evakuovaní.
Popri Kréte (Grécko) sa prehnala vodná smršť. Tornádo sa prehnalo v departmente San Cristóbal (provincia Santa Fé, Argentína).
18. novembra 2018
Vo východnej časti súostrovia Fidži došlo o 20:25 (UTC) k silnému hlbokému zemetraseniu s magnitúdou 6,7, ktorého ohnisko ležalo v hĺbke 533 km. Epicentrum sa nachádzalo 245 km od mesta Labasa.
Na Islande sa teplota vzduchu zohriala na anomálnych +18°C. November 2018 sa tu stal najteplejším za celú históriu meteorologických pozorovaní.
Na Vietnam sa vrhol cyklón „Toraji“, v dôsledku ktorého vznikli záplavy a zosuvy. Zvlášť vážne bola postihnutá provincia Khanh Hoa, kde v meste Nha Trang len za 3 hodiny spadlo 235 mm zrážok. Lejaky zapríčinili pretrhnutie vodnej nádrže. V dôsledku toho sú zaplavené sídla, zničené domy a poškodené cesty.
Obrovské tornádo prešlo popri meste Ashburton (Nový Zéland). Pri brehoch Korziky (Francúzsko) sa prehnali vodné smršte. Uragánový vietor, ktorého poryvy dosahovali rýchlosť 35 m/s, sa osopil aj na Murmanskú oblasť (Rusko). Následkom bolo poškodených 31 domov a 6 objektov sociálnej infraštruktúry.
Kanárske i Baleárske ostrovy a tiež pevninskú časť Španielska zasiahli silné dažde, ktoré spôsobili sériu záplav. V municipalite Navata v provincii Gerona spadlo obrovské množstvo zrážok – 170 l/m2. Po preplnení sa vyliala z brehov rieka Manol, pretekajúca Katalánskom a zatopila sídla v blízkosti brehu. Na ostrove Tenerife sa vyskytli 10 m vlny a v Astúrii 6 m. Celkovo bolo evakuovaných minimálne 60 ľudí.
19. novembra 2018
V Malajzii spôsobili prívalové dažde, ktoré trvali iba pár hodín, rozsiahle záplavy. Viac ako 1 800 obyvateľov bolo evakuovaných a rozmiestnených v strediskách pomoci. Zvlášť silno bolo postihnuté mesto Alor Gajah. So zatopením sa stretli aj obyvatelia departmentu Aude (Francúzsko).
Regiónom Canterbury na Južnom ostrove (Nový Zéland) sa prehnalo silné tornádo. V provincii al-Kásim (Saudská Arábia), kde zmeny klímy vidno obzvlášť zreteľne, prešiel veľký ľadovec.
V Guatemale došlo k erupcii sopky Fuego, kvôli čomu bolo evakuovaných asi 4 000 miestnych obyvateľov.
20. novembra 2018
Pri pobreží Peru o 06:38 (UTC) došlo k zemetraseniu s magnitúdou 5,5. Hypocentrum ležalo v hĺbke 56 km. Epicentrum sa nachádzalo 63 km od mesta Huarmey. Podzemné otrasy zvlášť silno poškodili mesto Casma a okolité sídla. 19 ľudí bolo zranených.
V meste Sapporo (Japonsko) napadol prvý sneh v tejto sezóne. Pritom k tomu došlo o 23 dní neskôr ako zvyčajne. Toto tu nebolo od roku 1890. V meste Noriľsk (Krasnodarský kraj, Rusko) narušila silná fujavica pohyb automobilovej dopravy.
V Taliansku obyvatelia regiónu Apúlia a provincie Salerno pozorovali vypuknutie tornáda. Pri brehoch Severného ostrova (Nový Zéland) vznikli súčasne 4 vodné smršte.
Silný dážď, ktorý večer zasiahol južné oblasti Francúzska, spôsobil záplavy v departmentoch Gard a Hérault. V komúnach Lunel, Marsillargues a Saint-Laurent-d'Aigouze hladina vody, ktorá zaliala ulice, prevýšila pol metra. Niekoľko desiatok ľudí bolo evakuovaných.
Silné lejaky zapríčinili záplavy aj v Saudskej Arábii. Za niekoľko dní v krajine spadol 6 ročný priemer zrážok! Zo zaplavených oblastí bolo evakuovaných približne 3 900 ľudí.
21. novembra 2018
K silnému zemetraseniu, ktorého magnitúda dosiahla 5,5, došlo o 19:09 (UTC) pri brehoch ostrova Kjúšú (Japonsko). Ohnisko seizmickej udalosti ležalo v hĺbke 118,3 km.
O hodinu skôr, o 18:21 (UTC) podzemné otrasy s magnitúdou 5,7 otriasli južné oblasti Aljašky (USA). Hypocentrum tiež ležalo v hĺbke vyše 100 km (145 km). Epicentrum bolo 236 km od mesta Anchorage, ktorého obyvatelia podzemné otrasy pocítili. Ten istý deň došlo k erupcii Venjaminovej sopky na Aljaške, ktorá vyvrhla stĺp popola do výšky 5 km.
Obyvatelia mesta Marmaris (Turecko) pozorovali dve vodné tornáda, ktoré neskôr vyšli na breh. Tropická depresia „Samuel“ priniesla silné dažde, spôsobujúce povodne na Filipíny.
Mohutný cyklón zasiahol štát Nový Južný Wales (Austrália) a vyvolal prašnú búrku. Jej dĺžka činila 500 km. Podľa vyjadrenia odborníkov sa príčinou stalo silné sucho.
22. novembra 2018
Veľký lesný požiar zachvátil 1 700 ha v štáte Nový Južný Wales (Austrália). Obyvateľov oblasti Salt Ash, ktorých domy sa nachádzali v bezprostrednej blízkosti ohňa, evakuovali.
Búrka s krupobitím sa prehnala mestami Sucre (Bolívia) a Bogota (Kolumbia).
Tornádo pozorovali aj obyvatelia Jakarty, hlavného mesta Indonézie. Vodné smršte prešli popri ostrove Rodos (Grécko) a popri pobreží Nice v departmente Alpes-Maritimes (Francúzsko).
Veľké záplavy začali na severe Iraku. Kvôli silným dažďom boli zatopené 3 obývané sídla. Miestami sa hladina vody zvýšila na vyše 2 m. Množstvo ľudí sa ocitlo zablokovaných vo svojich domoch.
23. novembra 2018
Na ostrove Tenerife, ktorý patrí medzi Kanárske ostrovy (Španielsko), napadol sneh.
24. novembra 2018
Na pobrežie ostrova Stewart (Nový Zéland) sa vo vzdialenosti 2 km jedna od druhej vyhodili dve čriedy veľrýb.
Vedľa mesta Aquileia, nachádzajúcom sa v severnom Taliansku, sa prehnala smršť. Lievik prešiel aj neďaleko mesta Kununurra na severozápade Austrálie.
V Ekvádore sa kvôli prívalovým dažďom spustilo niekoľko zosuvov v provincii Morona Santiago, ktoré zdemolovali niekoľko domov. Zahynulo minimálne 7 ľudí. V Mekke (Saudská Arábia) silné dažde znovu spôsobili rozsiahle záplavy. V severnej časti štátu sa prehnala búrka s ľadovcom.
Dve tornáda vyšli z vody v Severnej Karolíne (USA), v dôsledku čoho boli poškodené domy v Broad Creek a Cape Carteret. Z dôvodu vysokého prílivu boli v Južnej Karolíne zaplavené Pawleys Island a North Myrtle Beach.
25. novembra 2018
O 03:40 (UTC) došlo k zemetraseniu s magnitúdou 6,0 v Karibskom mori. Hypocentrum ležalo v hĺbke 10 km. Epicentrum sa nachádzalo 32 km od ostrova Providencia (Kolumbia), ktorého obyvatelia podzemné otrasy pocítili.
O 16:36 (UTC) bol zaregistrovaný podzemný otras s magnitúdou 6,3 na hranici Iraku a Iránu. Ohnisko ležalo v hĺbke 10 km. Epicentrum bolo 20 km od mesta Sarpol Zahab v iránskej provincii Kermanšah. Približne po polhodine došlo v tej istej oblasti k následnému otrasu s magnitúdou 5,3. Podzemné otrasy pocítili obyvatelia Iraku a Iránu, ale aj Kuvajtu, Sýrie, Jordánska, Izraela, severných oblastí Saudskej Arábie a juhovýchodu Turecka. V dôsledku bolo zranených 716 ľudí.
V komúne San Felice Circeo (región Lazio, Taliansko) nečakane vznikla prepadlina povrchu v strede cesty. V Apúlii a Kalábrii došlo k vzniku tornád. Obyvatelia ostrova Koh Lipe (Thajsko) pozorovali 4 vodné smršte. Tropická búrka „Usagi“ priniesla do Vietnamu silné lejaky, spôsobujúce záplavy v provinciách Khanh Hoa a Ninh Thuan. Najvážnejšie bolo postihnuté Hočiminovo mesto, kde hladina vody na uliciach dosahovala 1 m.
Piesočná búrka sa vrhla na mesto Zhangye, nachádzajúcom sa v provincii Gansu (Čína). Rýchlosť vetra dosahovala 17 m/s a výška prašného mraku činila 100 m. Na niektorých miestach sa viditeľnosť znížila na 10 m.
V departmente Antioquia (Kolumbia) stiekli bahenné prúdy a vznikli tiež povodne.
26. novembra 2018
V Taiwanskom prielive došlo k zemetraseniu s magnitúdou 5,7. Hypocentrum ležalo v hĺbke 12 km. Epicentrum sa nachádzalo 103 km od mesta Magong (Taiwan). Podzemné otrasy ne pocítili iba obyvatelia Taiwanu, ale aj Číny.
Vodnú smršť pozorovali obyvatelia pobrežia v Cavtate (Chorvátsko). V Indonézii viedli prívalové dažde k prudkému vzostupu hladiny rieky v okolí Kampong Badar a tiež k spusteniu bahenných prúdov. Po preplnení sa rieka vyliala z brehov a zatopila pobrežné obývané sídla. Bahenným prúdom bolo zničených 60 domov.
27. novembra 2018
Ostrov Oahu, patriaci k Havajským ostrovom (USA) zaliali 7 metrové vlny. Také vysoké vlny tu nevideli od 1980-tych rokov. Záchranári prišli na pomoc 102 ľuďom, ktorí oddychovali v tej chvíli na ostrove.
Hustý dážď sa prehnal mestom Sydney (Austrália) a spôsobil zatopenie. Celkovo spadol viac ako mesačný priemer zrážok. Narušené boli automobilové i železničné spoje. Tisícky rodín zostali bez elektrickej energie.
28. novembra 2018
Búrka „Diana“ sa osopila na Veľkú Britániu a Írsko. Rýchlosť poryvov vetra činila 33,8 m/s. V dôsledku toho zostalo bez elektriny približne 75 000 ľudí. Silné dažde viedli k povodni v meste Bangkinang (Indonézia). Desiatky rodinných domov boli zaplavené. Záplavami v dôsledku lejakov boli postihnuté aj tri oblasti v provincii Edirne (Turecko).
V štáte Queensland (Austrália) vzplanuli lesné požiare. Plamene zachvátili 20 000 ha pozemkov. Oheň zničil niekoľko rodinných domov v meste Mackay. 8 000 obyvateľov mesta Gracemere a 11 obcí bolo vyzvaných k evakuácii.
29. novembra 2018
V Kalifornii (USA) sa v dôsledku silných dažďov spustili bahenné prúdy a vznikli záplavy. V okrese Riverside za 24 hodín spadol mesačný priemer zrážok. Asi 100 áut sa ocitlo vo vodnej pasci.
V regentstve Purwakarta, nachádzajúcom sa v provincii Západná Jáva (Indonézia), po silných dažďoch došlo k zosuvu, ktorý usmrtil 9 ľudí. V regentstve Gresik v provincii Východná Jáva sa prehnalo tornádo, ktoré poškodilo 184 domov.
V Egejskom mori pri súostroví Dodekanisa (Grécko) pozorovali miestni obyvatelia vodnú smršť. Centrálne a západné oblasti krajiny sa tiež stretli s následkami prehnania sa búrky „Penelope“, ktorá priniesla prívalové dažde. V dôsledku toho boli zaplavené mestá a rozmyté automobilové cesty. Niektoré sídla sa kvôli záplavám ocitli v izolovanosti od okolitého sveta.
Vodnú smršť videli aj obyvatelia mesta Bodrum (Turecko), kde prívalový dážď v tom istom dni spôsobil povodeň.
30. novembra 2018
Silné zemetrasenie s magnitúdou 7,2 sa udialo na Aljaške (USA). Epicentrum sa nachádzalo iba 13 km od mesta Anchorage. V dôsledku toho boli zničené domy a cesty a poškodené mosty.
K veľkému zemetraseniu, ktorého magnitúda bola 5,7, došlo o 20:21 (UTC) pri ostrove Sumatra (Indonézia). Hypocentrum ležalo v hĺbke 8 km. Epicentrum sa nachádzalo 253 km od prístavného mesta Sibolga v provincii Severná Sumatra. V oblasti Kampong Badar došlo druhýkrát za týždeň k bahenným prúdom, zapríčineným lejakmi. Prívalové dažde zapríčinili aj záplavy v provincii Lampung. Najvážnejšie bolo postihnuté regentstvo Južný Lampung, kde bolo zatopených viac ako 1 000 domov.
Lejaky opäť zaplavili západné časti provincie al-Medina (Saudská Arábia). November 2018 tu bol nazvaný najmokrejším mesiacom za celú históriu meteorologických pozorovaní. K povodniam a pádom skál, spôsobeným silnými dažďami, došlo vo východných oblastiach ostrova Lesbos (Grécko). V dvoch krajoch Gruzínska (Samegrelo a Zemo Svaneti, Imereti) spôsobil uragánový vietor poškodenie domov.
Vodná smršť prešla v noci pri Cypre. Smršť sa prehnala aj v provincii San Luis (Argentína). Tornádo pozorovali aj obyvatelia municipality Itaperuçu v štáte Paraná (Brazília). Nepozerajúc na to, že vír vydržal len niekoľko minút, stihol spôsobiť vážne škody desiatkam domov.
Výsledky novembra
Kataklizmy v novembri 2018 jasne ukázali skutočnosť zväčšenia počtu silných zemetrasení a ich sily a tiež stúpajúci charakter iných živelných nešťastí. November sa stal nezvyčajne teplým v rade severných štátov Európy. Vo Fínsku teplota vzduchu miestami prevyšovala priemer o 9°C. A na Islande teplota stúpla na rekordných +18°C.
Kým za prvé dva týždne mesiaca došlo na planéte k 4 silným zemetraseniam s magnitúdou vyše 6,0, tak za posledné dva počet takých silných seizmických udalostí viditeľne stúpol na 7. K najsilnejšiemu z nich došlo na Aljaške (USA) a malo magnitúdu 7,2.
Zvýšilo sa aj množstvo tornád a smrští na tých miestach, kde predtým o nich azda len čítali. Tak sa len za posledné dva novembrové týždne stali svedkami tornád obyvatelia Eurázie (Talianska, Portugalska, Turecka a Saudskej Arábie), Južnej Ameriky (Argentíny a Brazílie), Severnej Ameriky (USA), Oceánie (Nového Zélandu a Indonézie) a tiež Austrálie. Nepočítajúc do toho vodné smršte, ktoré sa tiež začali objavovať veľmi často tam, kde ich doteraz takmer nebolo.
Záplavy, vyvolané cyklónmi a prívalovými dažďami, zachvacujú stále väčšie teritóriá. Zatiaľ, čo sa za prvých 14 dní novembra s nimi stretli obyvatelia 11 krajín, tak v druhej polovici už – 14.
Kataklizmy. Medzinárodná vedecká konferencia
Stále viac slušných vedcov hovorí o cyklickosti globálnych zmien klímy, ktoré sú vyjadrované kataklizmami. Nejedna civilizácia už zhynula, ale nejedna aj prežila – keď dokázala nasmerovať svoj rozvoj do duchovno-tvorivého koryta. Len zjednotením sa do veľkej družnej rodiny dokážeme nielen prekonať klimatické skúšky, ale aj v praxi dosiahnuť duchovný rozkvet ľudstva.
Dnes sa priestorom pre zjednotenie všetkých ľudí stalo medzinárodné dobrovoľnícke hnutie ALLATRA. Pre lepšie pochopenie zmien klímy a tiež pre nachádzanie ciest riešenia klimatického problému sa organizujú internacionálne konferencie, prebiehajúce online. Tento formát umožňuje pripojiť sa k akcii ako vedcom, tak i všetkým ľuďom, ktorí sa zaujímajú o problémy klímy.
15. decembra 2018 sa bude konať druhá konferencia „Klimatické zmeny ako hlavný problém súčasnosti. Efektívne CESTY jeho RIEŠENIA“. Pre účasť je potrebné vyplniť prihlášku: https://goo.gl/X9oWcq
*Konferencia bude prebiehať v angličtine. Podrobnejšie informácie môžete nájsť tu: https://geocenter.info/en/pages/conference