Topenie ľadovcov Grónska a silné mrazy v Antarktíde, marec 2020
Arktída prežíva najhorúcejší rok za celú históriu meteorologických pozorovaní. Podľa analýzy družicových dát NASA činili straty ľadu v Grónsku len za január-február tohto roku 600 miliárd ton. V dôsledku topenia stúpla celosvetová hladina mora o 2,2 m. Pre porovnanie strácal v období rokov 2002-2019 ľadový štít Grónska priemerne 268 miliárd ton ročne.
„Vieme, že minulé leto bolo v Grónsku mimoriadne teplo a ľadový štít sa topil zo všetkých strán... Ale tieto čísla sú obrovské“, – komentuje situáciu Isabella Velikogna, profesorka v odbore „Systémy Zeme“ na Kalifornskej univerzite Irvine.
Začiatkom februára 2020 boli v Antarktíde registrované anomálne vysoké teploty vzduchu. A 17. marca 2020 sa v oblasti stanice Vostok ustálili silné mrazy. Teplota vzduchu klesla na -73,8°C. Tento deň sa stal najstudenším v druhej polovici marca za posledných 60 rokov. Zvyčajne dosahuje priemerná teplota vzduchu v marci -57,8°C.
Zmeny klímy sú globálne
Obyvatelia rôznych regiónov Zeme sa stretávajú s ničivými kataklizmami a anomálnymi prírodnými javmi. Ľudia na internet vykladajú fotografie a videá vyčíňania živlov. Práve vďaka očitým svedkom vieme, že klimatické zmeny prebiehajú všade, že sa stali naozaj globálnymi.
Aby sme v tomto neľahkom období striedania klimatických epoch prežili, musíme sa zjednotiť na osnove ľudskosti. Ak postavíme na prvé miesto ľudský život, tak už dnes budeme môcť evakuovať miliardy ľudí z nebezpečných oblastí planéty. A pre každého sa nájde miesto, veď obyvatelia bezpečnejších oblastí ich budú môcť prijať ako blízkych ľudí.
Bude mať naše ľudstvo zajtrajší deň? Odpoveď na túto otázku závisí teraz od rozhodnutia každého človeka
Prihlasujte sa na kanál „Klimatická kríza“ na sociálnej sieti telegram a včas sa dozvedajte viac správ o zmene klímy na planéte od očitých svedkov ALLATRA TV z celého sveta: https://t.me/climate_crisis