Uragány vo svete, polovica septembra 2022
Na celej planéte sa poznateľne zvýšila frekvencia ničivých uragánov. Stále častejšie živel nadobúda takú silu, že je schopný ničiť celé oblasti a brať ľudské životy.
Tajfún Merbok v USA
17. septembra zasiahla Aljašku najsilnejšia septembrová búrka od 70-tych rokov minulého storočia. Zvyšky tajfúnu Merbok zapríčinili záplavy na západe štátu. Museli byť evakuované stovky ľudí. Hladina prílivovej vody v Beringovom mori stúpla v mestách Nome a Golovin o 3-4 metre nad normál a zaplavila danú oblasť až 100 km do vnútrozemia – bola to najvyššia hladina búrkového prílivu za posledných viac ako 50 rokov. Živel postihol asi 50 obývaných sídiel, zatopil domy a poškodil infraštruktúru.
Séria búrok v Európe
17. septembra zažili silné búrky obyvatelia Chorvátska, Rumunska a Bulharska. Rýchlosť vetra dosahovala do 120 km/h. V chorvátskom meste Čazma zostali obyvatelia bez elektriny, živel poprevracal osobné aj nákladné autá a postrhával strechy budov.
Hurikán Fiona v Karibiku
V noci na 17. septembra zasiahol krajiny v Karibiku hurikán Fiona. Prvú ranu zasadil ostrovu Guadeloupe, kde aj zabíjal. Rýchlosť vetra tu dosahovala asi 120 km/h. Za 6 hodín v meste Basse-Terre spadlo do 300 mm zrážok, čo je niekoľkonásobkom mesačného priemeru. Miestne vodné toky sa vyliali a spláchli domy, cesty, mosty a inú infraštruktúru spolu s automobilmi.
Nasledujúci deň dosiahol hurikán Fiona prvú kategóriu nebezpečenstva a zasiahol obyvateľov Portorika. Žiaľ, takisto tu prišlo o život niekoľko ľudí. Asi 3 milióny obyvateľov zostali bez elektriny a tretina obyvateľov stratila prístup k vodovodnej vode. Kvôli vzniknutým záplavám bol v oblasti Salto Arriba strhnutý most. Rýchlosť vetra tu dosahovala už 140 km/h.
19. septembra hurikán zamieril k Dominikánskej republike, kde opäť spôsobil rozsiahle potopy. Rýchlosť vetra stúpla na 167 km/h. Takmer 12 500 ľudí muselo opustiť svoje domovy a ukryť sa v útočiskách.
Po zoslabnutí na hurikán tretej kategórie pokračovala Fiona smerom na Ostrovy Turks a Caicos – britské zámorské územie. Silný vietor vyvracal stromy a vyhlásený bol zákaz vychádzania. Obyvatelia boli vyzvaní opustiť zaplavené územia.
Tajfúny v Japonsku
18. septembra supertajfún Nanmadol, ktorý sa stal najsilnejším za celú históriu meteorologických pozorovaní, ničil všetko, čo sa mu postavilo do cesty. Zruinoval domy a infraštruktúru na juhu ostrova Kjúšú. Silný vietor s rýchlosťou nad 240 km/h dvíhal do vzduchu autá. Mnohí obyvatelia utrpeli škody zapríčinené zosuvmi a záplavami. Bohužiaľ, aj tu boli nahlásené ľudské obete.
24. septembra sa stredným Japonskom prehnal tajfún Talas, ktorý takisto spôsobil silné záplavy a zabíjal.
Východisko z klimatickej krízy
Štatistika kataklizmami postihnutých a spôsobených škôd neustále stúpa. Dnes pred živelnými pohromami nikto nie je v bezpečí. Musíme sa zjednocovať pred blížiacou sa nezvratnou katastrofou.
Čo robiť? Pridaj sa k medzinárodnému online fóru „Globálna kríza. Naša záchrana je v zjednotení“, ktoré sa uskutoční 12. novembra 2022 na platforme Tvorivej spoločnosti.