Náhle záplavy v rôznych častiach sveta
V týchto dňoch pozorujeme bezprecedentné množstvo záplav na celej planéte.
19. a 20. novembra boli záplavami postihnutí obyvatelia niekoľkých oblastí Srbska, Čiernej Hory a Albánska. Nanešťastie si živel vyžiadal aj ľudské obete. Z dôvodu zaplavenia ciest boli tri čiernohorské mestá Berane, Danilovgrad a Tuzi izolované od okolitého sveta.
19. novembra v provincii Salerno (Taliansko) spadlo za 2,5 hodiny 76 mm zrážok, čo vyvolalo záplavy. Zaliate boli garáže i pivnice a cesty sa začali podobať na rieky.
O 6 dní, 25. novembra, došlo v obci Casamicciola Terme blízko Neapola k bahnotoku, spôsobenému prívalovým dažďom. Ulice mestečka zmizli pod metrovou vrstvou bahna. Desiatky áut i domov bolo poškodených a žiaľ, hlásené sú obete i nezvestní.
23. novembra spôsobili výdatné dažde zosuv pôdy v provincii Braga na severe Portugalska. Tu takisto došlo k úmrtiam ľudí. Poškodených bolo viacero domov.
24. novembra sa Saudskou Arábiou prehnali dažde takej sily, že vyvolali záplavy tam, kde zvykne pršať len tri-štyrikrát do roka. V Džidde len za 24 hodín spadlo 180 mm zrážok, čo je porovnateľné s dvojročným priemerom. Výdatné dažde poškodili domy aj infraštruktúru v meste. Vznikol dopravný kolaps – cesty boli zaliate a autá odnesené prúdmi vody. Šoféri a cestujúci sa museli zachraňovať plávaním. Zrušené boli takmer všetky lety.
Od 25. novembra silné dažde spôsobujú záplavy a zosuvy v Angole. Žiaľ, aj tu sú hlásené obete. Zaplavených je viac ako 230 domov a vyše 240 rodín muselo opustiť ohrozené domy.
Aj v Brazílii spôsobujú dažde od 26. novembra v niekoľkých štátoch početné záplavy, zosuvy a pretrhnutie hrádzí. V krajine je vyhlásený mimoriadny stav. Zvlášť vážna je situácia v meste Prado, kde sú zaplavené stovky domov a zablokované cesty. Asi 3 000 obyvateľov bolo evakuovaných a viac ako 300 ľudí zostalo bez strechy nad hlavou.
A mestečko Bom Jesus do Galho v štáte Minas Gerais zasiahla dokonca búrka s vodnou smršťou, ktorá spôsobila náhlu záplavu. Niekoľkých obyvateľov pripravila o život a iných o strechu.
27. novembra došlo v Yaoundé, hlavnom meste Kamerunu, k ničivému zosuvu, zapríčinenému dažďom. Zahynuli desiatky ľudí a ďalšie desiatky boli zranené.
29. novembra silný lejak spôsobil výdatné záplavy v Libanone. Burácajúce prúdy vody strhávali automobily. Rýchlosť stúpania vody bola taká prudká, že niektorí šoféri nestihli opustiť svoje autá a ocitli sa vo vodnej pasci.
V ten istý deň zapríčinili veľmi silné dažde povodne aj v Líbyi. Ulice sa zmenili na rieky, ktoré unášali autá. Poničené boli domy, cesty i poľnohospodárska pôda.
Stále v ten istý deň, 29. novembra, sa z dôvodu prudkých a výdatných dažďov rozvodnilo niekoľko riek v Konžskej demokratickej republike a ich vody zaliali sídla v blízkosti brehov. Živel úplne zničil vyše 50 domov a desiatky ľudí zostali bez krovu. V provincii Južné Kivu došlo k smrtiacemu zosuvu, pri ktorom bolo okrem niekoľkých obetí zranených niekoľko desiatok ďalších miestnych obyvateľov.
30. novembra sa kvôli výdatným dažďom vyliala rieka Kali Kening v provincii Východná Jáva v Indonézii a zaplavila domy v 10 obciach. 400 domov bolo poškodených a povodeň zasiahla viac ako 1 000 ľudí, niekoľkých dokonca smrteľne.
V Kolumbii jeseň 2022 prekonala všetky ukazovatele na celom území sa vyskytujúcich záplav a zosuvov. Tohto ročné obdobie dažďov bolo vyhlásené za najsilnejšie za posledných 40 rokov. Celkovo bolo poškodených vyše 120 000 domov, úplne zničených asi 6 700 a záplavy zasiahli viac ako 745 000 ľudí. Mnohých pripravili o život, rovnako sú hlásené desiatky nezvestných.
Prvý krok k záchrane
12. novembra bol významný dátum pre celé ľudstvo, pretože práve v tento deň sa konalo medzinárodné online fórum „Globálna kríza. Naša záchrana je v zjednotení“, ktoré bolo simultánne tlmočené do 150 jazykov. Ľudia z rôznych končín sveta uvideli zhromaždené fakty, ukazujúce, aké vážne klimatické zmeny prebiehajú na planéte a že v spotrebiteľskom formáte spoločnosti hrozí v najbližších rokoch ľudskej civilizácii i nášmu domovu – Zemi smrteľné nebezpečenstvo. Každý deň sa stále viac obyvateľov planéty stretáva s bezprecedentnými kataklizmami a anomáliami. Každý deň v spotrebiteľskej spoločnosti klíma unáša komusi život.
12. novembra sa tisíce ľudí z celej zemegule zjednotili, aby porozprávali o matematických výpočtoch vedcov na najbližšie desaťročia, o hrozbách, ktoré visia nad každým človekom na Zemi a aj o tom, ako ich prekonať.
Klíma nespí, nemá voľné dni ani sviatky, deň čo deň rozrušuje planétu. A najstrašnejšie je, že je každým dňom zúrivejšia.
Ale čo my, ľudia? Veď sa môžeme zjednotiť a zachrániť sa!
Východisko je v zjednotení sa okolo myšlienky vybudovania Tvorivej spoločnosti.
Veď keď proti klíme postavíme celý náš vedecký potenciál, dokážeme prejsť týmto cyklom klimatických katakliziem. A nielen prejsť, ale aj vybudovať svet, o ktorom sníva každý.