Zemetrasenia 15.-16. januára 2023
15.-16. januára došlo k niekoľkým zemetraseniam na severnej pologuli.
15. januára o 22:29 (UTC) pocítili zemetrasenie s magnitúdou 6,2 obyvatelia ostrovov na západe Indonézie. Ohnisko ležalo v 48 km hĺbke.
O pol hodiny, 00:07 (UTC), boli podzemné otrasy s magnitúdou 5,2 zaregistrované pri hraniciach Salvádora a Guatemaly. Epicentrum sa nachádzalo 31 km od salvádorského mesta Santa Ana. Otrasy okrem obyvateľov spomenutých krajín pocítili aj v susednom Hondurase.
O 13:49 (UTC) zažili zemetrasenie s magnitúdou 6,3 obyvatelia Japonska. Ohnisko sa nachádzalo v hĺbke 405 km. V tejto oblasti sú v poslednej dobe čoraz častejšie zaznamenávané silné zemetrasenia s hlbokým ohniskom, čo vyvoláva zvýšené obavy vedcov.
Okrem počtu seizmických udalostí, stúpa aj ich magnitúda a uvoľnená energia. Len 16. januára 2023 došlo na Zemi k 12 zemetraseniam s magnitúdou nad 4,5.
Magmatická bomba vo vnútri Zeme
Sila zemských útrob sa prejavuje na povrchu nevyspytateľne a zapríčiňuje kolosálnu deštrukciu, ničiac naokolo všetko živé. V posledných rokoch sa tieto výšplechy energie prudko skokovito zväčšujú. K zemetraseniam zvyčajne dochádza v hĺbke od 5 do 80 km, kde je zemská kôra krehkejšia a praská. Ale v poslednom desaťročí je pozorovaný rast počtu zemetrasení v hĺbke, kde sa to ešte nedávno považovalo za nemožné.
Paralelne stúpa ale aj počet zemetrasení bližšie k povrchu, ktorých ničivé dôsledky sú preto väčšie. Stále viac seizmických udalostí je teraz registrovaných v hĺbke cca 10 km.
Na planéte však takisto stúpa počet zemetrasných rojov, teda opakujúcich sa zhlukov rytmických otrasov. Pre roj sú charakteristické hodnotovo blízke magnitúdy udalostí, ku ktorým dochádza s krátkymi intervalmi na jednom mieste. Spôsobuje ich prenikanie magmy a žeravých plynov do mikrotrhlín v podložných horninách.
Čo sa naozaj deje vo vnútri zemegule? A aká hrozba pramení z útrob zemskej kôry? Aby ste sa to dozvedeli, pozrite si fórum Globálna kríza. Naša záchrana je v zjednotení.