Zemetrasenia na planéte 8.-14. januára 2022
Naša planéta prudko mení svoj geologický výzor. Napomáhajú tomu mocné zemetrasenia, občas celkom ničivé.
Z tejto príručky sa dozviete, čo robiť pri zemetrasení.
8. januára
O 08:16 (UTC) bolo zaznamenané zemetrasenie s magnitúdou 5,2 na juhozápade Yukonského teritória v Kanade, neďaleko hraníc s Aljaškou (USA). Hypocentrum ležalo v hĺbke 28 km a epicentrum sa nachádzalo 521 km od amerického mesta Anchorage. Seizmickú udalosť bolo cítiť vo viacerých oblastiach kanady a USA.
K niekoľkým podzemným otrasom, z ktorých najsilnejší dosiahol magnitúdu 5,9, došlo pri pobreží regiónu Atacama v Čile. Hypocentrum bolo v hĺbke 13 km a epicentrum ležalo 112 km od mesta Copiapo. Zemetrasenie pocítili obyvatelia severnej a strednej časti krajiny.
O 21:43 (UTC) bolo na hranici štátov Grécko a Severné Macedónsko zaregistrované v hĺbke 13 km zemetrasenie s magnitúdou 5,5. Okrem obyvateľov týchto krajín pocítili zemetrasenia aj v susednom Bulharsku, Albánsku a Srbsku.
9. januára
O 21:27 a 21:59 (UTC) došlo k otrasom s magnitúdami 5,3 a 5,6 na ostrove Halmahera v Indonézii. Ohniská ležali v hĺbke 10-11 km. Epicentrá sa nachádzali 30-39 km od mesta Tobelo. Otrasy boli citeľné aj na okolitých ostrovoch.
V tom istom čase, o 21:43 (UTC) došlo k plytkému zemetraseniu s ohniskom v hĺbke 14 km a magnitúdou 5,5 v severnej časti Grécka. Jeho epicentrum sa nachádzalo 7 km severozápadne od mesta Florina.
V priebehu 10 hodín bolo zaregistrovaných minimálne 47 dotrasov. V dôsledku seizmickej aktivity boli nasledujúci deň v niekoľkých mestách a obciach zavreté školy. Asi 10 000 obyvateľov pocítilo veľmi silnú triašku.
11. januára
O 01:19 (UTC) došlo k silnému zemetraseniu s magnitúdou 6,6 v hĺbke 19 km blízko Cypru. Podzemné otrasy pocítili aj obyvatelia ďalších krajín – Turecka, Egypta, Izraelu, Libanonu a Sýrie.
O 08:36 došlo k seizmickej udalosti s magnitúdou 5,6 v provincii Tucumán v Argentíne. Ohnisko bolo v hĺbke 10 km. Zemetrasenie pocítili obyvatelia veľkej časti krajiny.
O 11:35 a 12:39 (UTC) boli zaregistrované silné otrasy s magnitúdami 6,8 a 6,6 v Tichom oceáne pri Aleutských ostrovoch, patriacich k Aljaške (USA). Hypocentrá ležali v hĺbkach 11 a 22 km. Otrasy bolo cítiť nielen na mnohých ostrovoch súostrovia, ale aj na pevninskej časti štátu.
14. januára
O 16:13 (UTC) bolo zaznamenané zemetrasenie s magnitúdou 5,1 v horskom systéme Hindúkuš v Afganistane. Jeho ohnisko ležalo v hĺbke 103 km. Otrasy pocítili obyvatelia Afganistanu, Pakistanu i Tadžikistanu.
O 09:05 (UTC) zažili ničivé zemetrasenie s magnitúdou 6,6 obyvatelia najzaľudnenejšieho ostrova na svete Jáva v Indonézii. Ohnisko tejto udalosti ležalo v hĺbke 37 km. Na juhozápade provincie Banten boli zničené domy. Našťastie, nikto z ľudí nezahynul.
Otázka prežitia
Klimatické zmeny prudko narastajú. Obvyklé modely predpovedania klímy už viac nefungujú. Štáty prestávajú zvládať katastrofálne dôsledky živlov. Každý deň zostávajú milióny ľudí osamotené s nešťastím.
Je čas aktívne konať pre záchranu celej civilizácie. Ale miesto toho väčšina populácie váha, očakávajúc superhrdinu, ktorý dokáže jedným šmahom vyriešiť všetky problémy. Možno stačilo vyčkávať kohosi? Je čas, aby sme sami zobrali zodpovednosť za náš spoločný osud. A začať treba možno od najjednoduchšieho a zároveň najdôležitejšieho – prestať mlčať. Sám zistiť, čo sa v skutočnosti deje s klímou, rozšíriť tieto informácie a zjednotiť sa s inými ľuďmi pre vybudovanie Tvorivej spoločnosti.
Záchrana celého ľudstva je v rukách každého Človeka!