Aktivita sopky Etna v Taliansku
V poslednej dobe prejavuje sopka Etna zvýšenú aktivitu. Stĺpec vyvrhnutého materiálu môže dosiahnuť výšku cez 3 km, pričom tá sa neustále mení. Zvýšeniu sopečnej aktivity napomáha narušenie ozónovej vrstvy.
„Erupcia, to je horúca degazácia (pozn. – odplyňovanie) Zeme, teda uvoľnenie a okysličenie vodíka zo zeme... V tomto roku začala Etna soptiť častejšie, keďže v roku 2020 bolo pozorované najsilnejšie rozrušenie ozónovej vrstvy na severnej i južnej pologuli. To má priame spojenie (so sopkou), keďže to vedie k zvýšeniu hlbinnej degazácie“ – vyhlásil v minulom roku doktor geologicko-mineralogických vied Vladimir Syvorotkin.
Pri každej erupcii Etna vyvrhuje od desiatok tisíc do 200 tisíc m3 popola. Sopka má od 200 do 400 sopečných kráterov – a približne raz za tri mesiace jeden z nich soptí. Avšak v tomto roku, ako aj v minulom, je pozorovaná jej zvýšená aktivita.
Čo robiť pri erupcii sopky, sa môžete dozvedieť z Inštrukcie.
Aktivita Etny v roku 2021
K prvej erupcii Etny v roku 2021 došlo 8. januára, kedy sopka vyvrhla do vzduchu fontánu rozžeravenej lávy. Takisto boli zaregistrované zosilnené sopečné a infrazvukové impulzy, po ktorých začala erupcia s intenzívnou strombolickou aktivitou..
16. februára nasledovala ďalšia silná erupcia, po ktorej nasledovala celá séria 11 erupcií. Spôsobili značné škody obyvateľom oblasti, zničili úrodu a poškodili majetok. Vo viac ako 40 sídlach, ktoré sa nachádzajú v rádiuse erupcií, bol vyhlásený mimoriadny stav.
28. februára došlo počas erupcie Etny k spadu popola. Ulice blízko ležiacich sídiel boli doslova zasypané popolom. 7. marca došlo opäť k vychrleniu popola, ktorý pokryl ulice Sicílskych miest a obcí čiernou prikrývkou.
17. marca bolo pri ďalšej erupcii pozorované vyvrhnutie popola do výšky 10 km a tiež pôsobivé fontány lávy, smerujúce do neba. Farebný kód pre letectvo bol zvýšený na červený a v oblasti bola opäť vyhlásená mimoriadna situácia. Všetky blízke obce boli zasypané popolom a veľkými časticami rozžeravenej horniny.
19. marca došlo na sopke k pätnástemu paroxyzmu. 31. marca bola zaregistrovaná 17-ta paroxyzmatická (pozn. – prudká, nečakaná) erupcia. Podľa slov odborníkov z Národného inštitútu geofyziky a vulkanológie, Observatória Etny (INGV-OE) bola strombolická aktivita v juhovýchodnom kráteri postupne nahradená výlevmi lávy.
Nasledujúci deň, 1. apríla, sa na východnom okraji juhovýchodného krátera začala vylievať láva. Už o 7 hodín stúpol stĺp popola do výšky 9 km.
21. mája stúpol oblak dymu asi do výšky 1 km a o dva dni začala Etna svoju 24-tú erupciu.
Od začiatku júna boli popolom zasypané dediny na juhozápad od sopky. Silná aktivita Etny bola pozorovaná aj v noci zo 6. na 7. júla. Po fáze intenzívnych erupcií sopka vyvrhla lávu do výšky niekoľko sto metrov.
20. júla sopka vyvrhla do vzduchu obrovské množstvo popola. Táto séria erupcií bola jednou z najdlhších za celú históriu pozorovaní.
Aj v noci na 9. augusta došlo na Sicílii k erupcii sopky Etna. Mesto Zafferana Etnea neďaleko od sopky pokrylo vrstvou popola. Erupcia bola sprevádzaná silným rachotom i prúdmi lávy a spôsobila aj zemetrasenie s magnitúdou 4,5. Miestni obyvatelia zverejnili video, ako sa trasú skrine v dome. Ráno 9. augusta bolo taktiež prerušené letecké spojenie s letiskom Catania.
Bohužiaľ, sopečná aktivita Etny neklesá. 29. augusta došlo k ďalšej erupcii sicílskej sopky.
Zjednotenie celého sveta
Klimatické katastrofy pribúdajú a s nimi sa zvyšuje aj sopečná aktivita, pričom k tomu dochádza synchrónne na celom svete. A pre nás, ľudstvo, je životne dôležité zjednotiť sa kvôli vybudovaniu Tvorivej spoločnosti, aby sme prežili túto klimatickú apokalypsu.
Už dnes sa obyvatelia rôznych krajín zjednocujú na základe myšlienky vybudovania Tvorivej spoločnosti. Iba všetci spoločne budeme môcť prežiť v podmienkach globálnej zmeny klímy.
Vložené video obsahuje CZ a SK titulky