Austrália. Nové rany živlov, január 2020
Obyvatelia Austrálie sa naďalej stretávajú s rozličnými klimatickými katastrofami. 19. januára sa obyvatelia juhovýchodných oblastí Austrálie stretli s prašnými búrkami, lejakmi i silným ľadovcom. Živel zasiahol štáty Nový Južný Wales, Queensland a Victoria.
V Canberre, hlavnom meste krajiny, sa prehnala búrka. Rýchlosť poryvov vetra dosahovala 32,5 m/s. Nečas bol sprevádzaný veľkým ľadovcom s rozmermi baseballovej lopty, ktorý porozbíjal okná a sklá na domoch i automobiloch.. Silný lejak spôsobil zaplavenie budov. Na niektorých miestach spadlo viac ako 100 mm zrážok.
Na Nový Južný Wales sa osopila piesočná búrka. Trojkilometrové oblaky piesku a prachu sa zdvihli do výšky desaťposchodového domu. Búrka sa presúvala rýchlosťou 29,7 m/s. V štáte Queensland bola v 20 000 domoch a firmách vypnutá elektrina, čiastočne bola narušená železničná doprava a uzavreté niektoré cesty pre automobily.
Čo sa deje s klímou?
Dnes sa prakticky každý človek stretáva s anomálnymi prírodnými javmi a mnohí aj s kataklizmami, ktoré sú stále ničivejšie. Svetová tlač hýri správami i oficiálnymi vyhláseniami o globálnej zmene klímy: „klimatický chaos“, „klimatické anomálie“, „nepredpovedateľné správanie sa klímy“, „ku klimatickým kataklizmám a katastrofám vo svete už dochádza každodenne“.
Avšak správy sú často sprevádzané informáciami, že niečo podobné už bolo v minulosti. Pravdaže, aj predtým sa ľudia stretávali s ničivými kataklizmami. Jednako ešte nikdy v celej histórii našej civilizácie neboli živelné pohromy také globálne. Teraz už na planéte prebiehajú nezvratné procesy.
„Globálna zmena klímy na Zemi – to je v základe derivácia astronomických procesov a ich cyklickosti. Táto cyklickosť je neodvratná. Geologické dejiny našej planéty svedčia, že Zem už neraz prežívala podobné fázy globálnej zmeny klímy.“ (Správa „O problémoch a dôsledkoch globálnej zmeny klímy na Zemi. Efektívne cesty riešenia daných problémov“).
Čo nás čaká v najbližšej budúcnosti? Ako sa budú rozvíjať klimatické udalosti? Ako sa odrazia tieto katastrofické javy na planéte v živote ľudí, v ľudskej spoločnosti vcelku? Čo musíme všetci spolu robiť dnes, aby zajtra nebolo neskoro?