Erupcia sopky Piton de la Fournaise, február 2019
Jedna z najaktívnejších sopiek na svete – Piton de la Fournaise, začala prvú erupciu v tomto roku. Prvé príznaky sa objavili pred pár dňami, minulý týždeň, ale do aktívnej fázy erupcia prešla 18. februára. V centrálnej osemkilometrovej kaldere už vznikli aspoň dve trhliny, z ktorých na východnom svahu sopky vyráža asi desať fontán lávy. Erupcia skončila nasledujúci deň.
Piton de la Fournaise – aktívna sopka na juhovýchode ostrova Réunion (Francúzsko) v Indickom oceáne (súostrovie Maskarény). Za posledných 10 rokov vybuchol 15 krát, z toho 4 krát v minulom roku. V okolí sopky sú dávno všetky sídla opustené, alebo sú úplne zničené prúdmi lávy Piton de la Fournaise.
Rýchle klimatické zmeny
Zo správy „O problémoch a dôsledkoch globálnej zmeny klímy na Zemi. Efektívne cesty riešenia daných problémov“:
„Dnes ľudstvo vstúpilo do epochy globálnych klimatických premien a problém zmeny klímy už nemožno posudzovať ako výlučne vedecký. Toto je komplexný interdisciplinárny problém, zahŕňajúci sociálne, ekonomické a ekologické aspekty...“
Je ľudstvo pripravené na rýchle klimatické zmeny? Odpoveď na túto otázku závisí od pripravenosti každého obyvateľa našej planéty podať pomocnú ruku blížnym, poskytnúť podporu, prejaviť dobrotu a vzájomnú pomoc, veď živly, prinášajúce deštrukciu a nešťastie, si nevyberajú štáty, národnosti, vierovyznania.
Zo správy „O problémoch a dôsledkoch globálnej zmeny klímy na Zemi. Efektívne cesty riešenia daných problémov“:
„Vo svetovej spoločnosti je potrebné neodkladne meniť spotrebiteľský vzťah k životu na tvorivý vektor. Veď už teraz je pozorovaná strata duchovno-mravného základu, toho základu života, pre ktorý existuje ľudský rod...“
O klimatických zmenách na Zemi. O dôležitosti medzinárodnej spolupráce a zjednotenia ľudí na planéte na prahu globálnych katakliziem. O podstate hnutia „ALLATRA“ a význame činnosti jeho účastníkov z rôznych krajín sveta v relácii „Slúženie“: