Erupcie sopiek, koniec mája 2021
Na Zemi sa ďalej aktivizujú sopky, nachádzajúce sa v rôznych oblastiach planéty.
Čo robiť v prípade výbuchu sopky, sa dozviete z tejto Inštrukcie.
Masová evakuácia v Konžskej demokratickej republike
22. mája dosiahla láva zo soptiacej sopky Nyiragongo blízko ležiace mesto Goma. Nanešťastie zahynulo viac ako 30 ľudí. Stovky ďalších sú zatiaľ hlásené ako nezvestní. Asi 7 000 ľudí si zachraňovali životy útekom z mesta. Zanedlho na mieste predmestia vzniklo lávové pole, ktoré zalialo viac ako 670 domov.
Nyiragongo je mimoriadne nebezpečnou sopkou. Pri jej erupcii v roku 1977 sa len za niekoľko hodín vylialo z krátera približne 20 miliónov m3 lávy. Pre porovnanie – iná sopka, islandská Fagradalsfjall, potrebovala skoro 2 mesiace, aby sa priblížila k tomuto rekordu. Magma tejto sopky je mafická, obsahuje veľa zásaditých minerálov a málo kremíka, čo spôsobuje jej nižšiu viskozitu a tým pádom zvyšuje rýchlosť toku lávových prúdov až do úctyhodných 97 km/h. Navyše, erupcia bola sprevádzaná aj výronmi jedovatého oxidu uhličitého.
Erupcia sopky v Taliansku
23. mája došlo k aktivizácii ešte jednej sopky. V tento deň bola zaznamenaná dvadsiata štvrtá erupcia Etny.
Vyvrhnutie popola na sopke v Rusku
21. mája vyvrhla sopka Ebeko na Kurilských ostrovoch stĺp popola do výšky 3,2 km. Pás popola sa roztiahol na severovýchod do vzdialenosti 5 km.
Klíma a spoločnosť
Klíma, zmena prírody a život spoločnosti – to sú na prvý pohľad dve úplne rôzne témy, nezávisiace navzájom. Veď vedci už dokázali, že ľudská činnosť len veľmi bezvýznamne ovplyvňuje klimatické zmeny. A samozrejme, zmena spoločnosti smerom k tvorivému vektoru rozvoja nedokáže zastaviť proces zmeny klímy.
Avšak v skutočnosti sú si tieto témy vzájomne veľmi blízke. Veď kataklizmy berú ľuďom život. A prudké klimatické zmeny zapríčiňujú stále globálnejšie živelné pohromy. Len po zjednotení sa na základe ľudskosti, po spojení úsilia vedcov z rôznych krajín, môžeme nájsť východisko z klimatickej krízy, ktoré umožní zachovať každý ľudský život.