Extrémna horúčava v krajinách sveta, koniec júna 2021
Koncom júna zažili obyvatelia rôznych kontinentov nezvyklú horúčavu. Takmer každý deň prichádzali správy o nových prekonaných rekordoch denných teplôt. Žiaľ, také počasie značne ovplyvňuje ľudí, ich zdravie a niekedy aj život.
Čo robiť pri extrémnej horúčave, čítajte v Inštrukcii.
Rekordné horúčavy v Kanade
Niekoľko dní zaradom sa v obci Lytton v provincii Britská Kolumbia obnovujú denné rekordy teploty vzduchu. 26. júna teplota dosiahla + 44° C, 27. júna + 46,6° C, 28. júna + 47,9° C a 29. júna rekordných +49,6° C! Bohužiaľ, od horúčavy zomrelo viac ako 120 ľudí.
Doteraz ani v jednom kanadskom meste nebola registrovaná teplota vyššia ako +45° C!
Príčinou vzniku extrémnej horúčavy bolo sformovanie teplotnej kupoly nad provinciou – anticyklónovej cirkulácie v atmosfére, ktorá zadržiavala teplo na povrchu, čím podporila rast teploty vzduchu.
Anomálne počasie vo Východnej Európe
24. – 25. júna zachvátila anomálna horúčava krajiny Východnej Európy.
24. júna zažili extrémnu horúčavu obyvatelia Arménska (v Jerevane dosiahla teplota vzduchu + 41,1° C), Bieloruska (v Minsku ukázali teplomery + 35,8° C), Maďarska (v Budapešti bola zaznamenaná teplota +37,4° C). Anomálne vysoké teploty vzduchu boli zaregistrované aj v európskych mestách Záhreb (Chorvátsko, +35,3° C), Podgorica (Čierna Hora, +38,5° C), Ľubľana (Slovinsko, +34,2° C), Sarajevo (Bosna a Hercegovina, +38,3° C), Lublin (Poľsko, +32,6° C) a tiež Vilnius (Litva, +30,4° C).
V tento deň boli vo viacerých mestách Bieloruska, Bosny a Hercegoviny, Arménska a Srbska prekonané absolútne teplotné rekordy mesiaca.
25. júna boli maximálne denné teplotné rekordy prekonané v Arménsku, Bielorusku a Maďarsku.
Horúčava v mestách Ruska
23. jún sa stal nezvyčajne horúcim pre obyvateľov Moskvy a Petrohradu. Cez deň sa vzduch v hlavnom meste prehrial na +34,8° C a v severnom hlavnom meste na +35,5° C. Obyvatelia juhu európskej časti RF taktiež hynuli od nezvyčajne horúceho počasia.
24. júna boli v Rusku nové celodenné teplotné rekordy stanovené v republikách Karelsko a Kalmycko, v Leningradskej, Pskovskej, Smolenskej, Brianskej, Vologodskej, Jaroslavskej, Kostromskej, Tverskej, Moskovskej, Vladimirskej, Tulskej, Voronežskej, Kurskej, Orlovskej, Uľjanovskej, Lipeckej a Rostovskej oblasti.
Ďalší deň bol v Smolenskej oblasti prekonaný absolútny teplotný rekord mesiaca jún.
Čo sa deje?
Počasie sa mení tak rýchlo, že ľudský organizmus (zvlášť u starších ľudí) sa nestíha adaptovať na nové podmienky. Teplotné prepady občas dosahujú nepredstaviteľné hodnoty. Klíma sa prudko mení, nehľadiac na neustále pokusy znížiť emisie uhľovodíkov. Čo sa deje?
Svedomití vedci dnes otvorene vyhlasujú, že skutočnou príčinou klimatických zmien na planéte vôbec nie je antropogénny faktor, ale cyklickosť. Zem už neraz prežívala podobné zmeny, o čom hovoria výskumy permafrostu, pôdnych horizontov, stalagmitov a iné.
Avšak súčasné ľudstvo sa prvýkrát stretáva s globálnymi otrasmi, ktoré každý deň naberajú obrátky. Čo teda robiť? Ako vyjsť z klimatickej krízy a zachovať to najcennejšie – miliardy ľudských životov? Odpovede na tieto otázky nájdete v unikátnej relácii „Klimatická apokalypsa: ilúzia alebo realita?“.