Lesné požiare, február 2022
V prvej dekáde februára boli v rôznych oblastiach Zeme objavené rozsiahle vznikajúce ohniská, ktoré sa neskôr vyvinuli do veľkých požiarov. Lesné požiare sú živlom, s ktorým je veľmi ťažké bojovať. Počas ich likvidácie sa vynakladajú materiálne zdroje, ale hlavne ľudské.
Čo je potrebné robiť pri lesnom požiari, sa dozviete z tejto Inštrukcie.
„Rok požiarov“ v USA
10. februára vzbĺkol lesný požiar v okrese Orange v Kalifornii. Bolo nutné evakuovať stovky obyvateľov postihnutej oblasti.
„My už viac nemáme sezónu požiarov. Máme rok požiarov“, – okomentoval to šéf požiarnej služby v okrese Brian Fennessy.
Požiare v Hondurase
3. februára zasiahli lesné požiare okolie hlavného mesta Tegucigalpa. Zásluhou silných nárazov vetra sa plamene prudko zmocňovali nových teritórií a priblížili sa k municipalite Santa Lucia. Desiatky rodín museli rýchlo opustiť svoje domovy.
Prírodné požiare v Južnej Amerike
2. februára bol spozorovaný vznik lesných požiarov v blízkosti mesta San Vicente del Caguán v amazonskom departemente Caquetá v južnej Kolumbii.
Dlhotrvajúci nedostatok zrážok a nekončiace vlny horúčav zapríčinili sucho, ktoré podporilo vznik početných požiarov v provincii Corrientes v Argentíne. 2. februára požiare zasiahli územie národného parku Iberá. Nasledujúci deň sa ohnivý živel rozšíril aj na iné územia v provincii. Mestá San Lorenzo a Corrientes boli zahalené dymom a toxickými plynmi.
4. februára boli spozorované lesné požiare v oblasti prístavu Puerto Villamil na juhovýchode ostrova Isabela, patriaceho do súostrovia Galapágy v Ekvádore.
Lesné požiare v Európe
2. februára vyvolali sucho a silný vietor množstvo požiarov na územiach regiónov Lombardsko a Piemont v severnom Taliansku. Rozsiahly požiar v horách okolo komunity Berzo Demo sa pre miestne požiarne brigády stal vážnou previerkou. V komúne Sellero, ktorá rovnako ako Berzo Demo leží v slávnom údolí Val Camonica, známom tisíckami skalných prehistorických rytín, oheň dokonca ohrozil rodinné domy.
4. februára zúril niekoľko hodín intenzívny lesný požiar na hraniciach talianskych regiónov Kalábria a Basilicata na juhu krajiny. Oheň za ten čas zachvátil niekoľko hektárov stredomorských krovín, pokrývajúcich južnú hranicu národného parku Pollino.
8. februára zachvátil prírodný požiar lesný masív v municipalite Sabugal v okrese Guarda na východe Portugalska. Na hasenie požiaru bolo vyslané veľké množstvo požiarnych brigád i požiarnej techniky. V ten istý deň bol požiar zaregistrovaný aj v okrese Vila Real na severe krajiny.
Požiare v Ázii
1. februára bol požiar spozorovaný v provincii Stueng Traeng v Kambodži. Ešte ráno 10. februára nebol uhasený a v rizikovej oblasti sa nachádzalo približne 3 000 ľudí.
3. februára vzbĺkli suché porasty v Prímorskom kraji Ruska. Zvyčajne sa v tejto oblasti začína obdobie požiarov od polovice marca.
Boj s ohňom v Austrálii
2. februára sa požiarne lokality nachádzali v okolí miest Rockingham, Kulin a Mandurah na juhu štátu Západná Austrália. Z dôvodu nekontrolovaných plameňov museli obyvatelia niekoľkých sídiel v ohrozených oblastiach opustiť svoje domovy. V Rockinghame boli zatvorené školy i nemocnice. Len za jeden deň požiar zhltol 9 000 ha lesa na vrchoch okolo prístavu Perth, hlavného mesta tohto zväzového štátu.
Od 4. do 7. februára trval boj zúfalých hasičov s mohutnými požiarmi krovia, ktoré vznikli v okolí viacerých miest štátu Západná Austrália. Boj prebiehal v mimoriadne komplikovaných poveternostných podmienkach – v silnej horúčave a pri nárazoch vetra do 70 km/h, ktoré podporovali prudké šírenie plameňov. Oheň zničil viac ako 60 000 ha porastov. Tisíckam domov bola prerušená dodávka elektriny a v meste Denmark boli ľudia vyzvaní k evakuácii. Zničené boli poľnohospodárske plochy, domy a niekoľko podnikov.
Požiarny komisár štátu vidí príčinu takej intenzity požiarov v zmene klímy.
V zjednotení je sila. Spoločne dokážeme všetko!
K ničivým kataklizmám dochádza každý deň. V uvedených príkladoch lesných požiarov za prvých desať februárových dní možno spozorovať určitú synchronizáciu katakliziem – dochádza k nim súčasne na rôznych kontinentoch nezávisle od ročných období.
Dnes stojí pred ľudstvom zložitá a nebezpečná skúška. Zmena klímy spôsobuje stále väčšiu ujmu našej planéte a jej obyvateľom. Aby sme našli východisko z klimatickej apokalypsy, musí sa zjednotiť celé ľudstvo.
Veď či môže jeden človek vzdorovať živlom? Nie! Ale spoločne môžeme! Môžeme nielen premôcť nášho spoločného nepriateľa – klímu, ale aj vybudovať nádherný svet – Tvorivú spoločnosť, kde ľudský život nebude ohrozovať nebezpečenstvo a kde cennosť života bude najvyššou prioritou.