Silné zemetrasenia na konci februára 2021
Na konci februára bola séria podzemných otrasov zaznamenaná súčasne na rôznych kontinentoch planéty.
Indonézia
22. februára vznikli podzemné otrasy s magnitúdou 5,7 blízko pobrežia ostrova Sulawesi. Hypocentrum podzemných otrasov ležalo v hĺbke 40 km a epicentrum sa nachádzalo 153 km od mesta Gorontalo. Otrasy bolo cítiť v niekoľkých oblastiach ostrova. Našťastie, obete ani škody neboli nahlásené.
Rusko
Deň predtým, 21. februára, pocítili zemetrasenie s magnitúdou 5,1 obyvatelia Tuvianska. Epicentrum udalosti sa nachádzalo asi 85 km od dediny Toora Chem a 224 km od mesta Kyzyl. Ohnisko ležalo 15 km hlboko.
Sila podzemných otrasov bola pociťovaná v niektorých oblastiach Burjatska, v Irkutskej oblasti, Krasnojarskom kraji a v Mongolsku.
Tichý oceán
18. februára sa séria zemetrasení odohrala v južnej časti Tichého oceánu.
Celkovo len za deň tu boli zaregistrované hneď 4 zemetrasenia:
- Samoa
- Nová Kaledónia
- Vanuatu
- Ekvádor a Peru
Samoa
K podzemným otrasom s magnitúdou 6,1 došlo neďaleko ostrovného štátu Samoa v Tichom oceáne. Ohnisko seizmickej udalosti ležalo v hĺbke 10 km. Epicentrum sa nachádzalo vo vzdialenosti 534 km od Apie, hlavného mesta Samoy. Našťastie, nikto nebol zranený.
Nová Kaledónia
Otrasy boli fixované aj trochu západnejšie, v oblasti skupiny ostrovov Novej Kaledónie. Hypocentrum s magnitúdou 6,1 sa nachádzalo v hĺbke 12 km. Podzemné otrasy pocítili obyvatelia mestečka Tadine na ostrove Maré a obyvatelia správneho centra Nouméa na hlavnom ostrove Grande Terre, ktoré boli od epicentra vzdialené 446 a 561 km.
Vanuatu
Ešte jedno zemetrasenie bolo zaregistrované 147 km od mesta Port Vila v oblasti súostrovia Vanuatu. Magnitúda prírodnej kataklizmy dosiahla 6,2. Hypocentrum ležalo v hĺbke 10 km.
Ekvádor a Peru
Silu podzemných otrasov s magnitúdou 5,2 pocítili aj obyvatelia niektorých oblastí Ekvádora a Peru. Epicentrum zemetrasenia sa nachádzalo 20 km od mesta Zamora v Ekvádore, neďaleko hraníc s Peru. Hypocentrum zemetrasenia ležalo 98 km hlboko.
V poslednom čase počet zemetrasení v Tichom oceáne neustále stúpa. Aj o niečo skôr, 10. februára, zasiahli prírodné kataklizmy obyvateľov viacerých ostrovov v Tichooceánskej oblasti.
Irán
17. februára došlo k zemetraseniu s magnitúdou 5,4 na hranici provincií Isfahán a Kohgiluyeh a Boyer-Ahmad, ktoré spôsobilo materiálne škody. Epicentrum zemetrasenia sa nachádzalo vo vzdialenosti 27 km od mesta Yasuj. Hypocentrum ležalo v hĺbke 10 km.
Podzemné otrasy boli citeľné v niekoľkých oblastiach Iránu, najsilnejšie ich však pocítili obyvatelia mestečka Sisakht. Mestu i miestnym obyvateľom boli spôsobené vážne škody.
Grécko
V ten istý deň bolo ďalšie zemetrasenie zaznamenané v oblasti mesta Patra, ležiacom na polostrove Peloponéz. Ohnisko prírodnej kataklizmy sa nachádzalo v hĺbke 10 km a epicentrum ležalo 22 km od Patry. Našťastie sa to zaobišlo bez zranení a materiálnych škôd.
Pribúdanie prírodných katakliziem
Za posledných 10 rokov počet prírodných katakliziem prudko narástol, ich frekvencia sa zvýšila a teraz už vznikajú súčasne a paralelne na celej planéte. Vedci upozorňujú, že sa kataklizmy začali synchronizovať, čo znamená, že ďalej bude počet prírodných katakliziem iba stúpať.
Čo môžeme my, ľudia, urobiť v podmienkach, ktoré prichádzajú?
Dnes sa musíme ako nikdy predtým zjednotiť na myšlienke vybudovania celosvetovej Tvorivej spoločnosti – spoločnosti, ktorá stavia ľudský život nad všetky pozemské radosti. Veď iba vtedy, keď bude cenný život každého človeka, bude môcť ktorýkoľvek človek, nezávisle od pôvodu a hmotného dostatku, farby kože a bydliska počítať s pomocou v období ťažkom pre všetkých.
Vložené video obsahuje CZ a SK titulky