Záplavy a zosuvy, polovica augusta 2020
U obyvateľov mnohých kútov našej planéty sa zmena klímy v auguste prejavila aj veľmi nebezpečným prírodným javom – nečakanými záplavami.
A čo v prípade záplav alebo povodní robiť, sa môžete dozvedieť v INŠTRUKCII.
Ničivé zosuvy v Nepále
14. augusta došlo po prívalových dažďoch k zosuvom v okrese Sindhupalchok provincie Bagmati v Nepále. Žiaľ došlo aj k úmrtiam a vyše 30 ľudí sa pokladá za nezvestných. Obyvatelia 37 domov, postavených na strmom svahu, prišli o strechu – ich domy boli zmietnuté alebo zasypané zemou.
Zosuvy v Sindhupalchoku nie sú zriedkavosťou – po smrtiacom zemetrasení v apríli 2015 dochádza každoročne k niekoľkým veľkým zosuvom. Bohužiaľ, k úmrtiam došlo aj pri zosuve v okrese Kalikot na severozápade Nepálu.
Najsilnejšie záplavy v Indii
Od polovice júla bolo najsilnejšími záplavami postihnutých viac ako 7 700 000 obyvateľov štátu Bihár v severovýchodnej Indii. Žiaľ, sú aj mŕtvi. Hladina vody postupne klesá, ale i tak sú na 13-tich miestach veľké rieky a vodné nádrže štátu nad nebezpečnými úrovňami.
Aby bolo možné zachovať čo najviac ľudských životov, použili v tomto roku v Biháre nové technológie – systém skorého varovania pred živelnými pohromami. Umožnilo to zmenšiť počet úmrtí, včas evakuovať ľudí a dopredu vybudovať pomocné tábory. Obyvatelia severných častí Bihára boli na možné riziká upozornení 72 hodín pred blížiacimi sa prívalovými dažďami.
V meste Džajpur v štáte Rádžastán vyvolali silné dažde náhlu povodeň, ktorá nanešťastie usmrtila ľudí. Úzke ulice sa zmenili na rieky. Prúdy vody, ktoré splachovali všetko na svojej ceste, zaplavili cesty a poškodili domy v nižšie položených miestach. Miestami hladina vody dosahovala 90 cm. Asi 3 000 obyvateľov bolo evakuovaných. Meteorológovia v Džajpure zaregistrovali za 24 hodín spadnutie 176 a miestami až 250 mm dažďa. Obvykle tu za celý august spadne 210 mm zrážok.
Záplavy v Sudáne
Od 28. júla bolo záplavami postihnutých viac ako 180 000 obyvateľov 17-tich štátov Sudánu. Hlásené sú aj úmrtia. V provincii Modrý Níl sa pretrhla hrádza. Prvé týždne augusta priniesli zosilnenie dažďov, čo spôsobilo záplavy a viedlo k evakuácii tisícov ľudí i obrovskej deštrukcii.
Mestá pod vodou vo Francúzsku
Obyvateľov severozápadu Francúzska taktiež zasiahli silné dažde. Ulice mesta Le Havre a aj niekoľkých ďalších sídiel v Normandii sa ocitli pod vodou.
Náhle záplavy v USA
12. augusta lejaky zapríčinili náhle záplavy v americkom štáte Maryland. Búrlivé prúdy špinavej vody zaliali ulice sídiel. Len za niekoľko hodín spadlo na niektorých miestach do 101 mm zrážok.
Záplavy, závaly a zosuvy vo Veľkej Británii
Prívalové dažde zapríčinili záplavy, závaly i zosuv v Škótsku. Boli evakuovaní obyvatelia niekoľkých oblastí. V oblasti Fife boli zatvorené školy. Niektoré ulice v Aberdeene boli zatopené a na cestách dochádzalo k vytváraniu veľkých kaluží.
Obyvatelia veľkej časti Anglicka a Walesu sa stretli s nečakanými záplavami, ktoré vyvolali silné dažde – len za 2 dni na juhovýchode Anglicka spadlo 152 mm zrážok. Bola vydaná „žltá“ výstraha a uzavreté hlavné diaľnice. Na Canterbury v grófstve Kent sa len za 1 hodinu zlialo 24,1 mm dažďa, kým mesačný priemer augusta činí 55 mm. Škody boli nanesené infraštruktúre i doprave.
15.-16. augusta sa vodiči, ktorých náhle prekvapil živel na ceste v grófstve Essex, nemohli sami dostať zo svojich vozidiel a na pomoc im museli prísť záchranári. V Chelsmforde záplavové vody stúpli na tak vysokú úroveň, že sa obyvatelia museli premiestňovať na kajakoch.
Najdaždivejšie leto v Severnej Kórei
Leto na Kórejskom polostrove sa stalo najdaždivejším za celú históriu meteorologických pozorovaní. Silnými dažďami vyvolané záplavy bohužiaľ unášali aj životy ľudí, priniesli deštrukciu a naniesli škody poľnohospodárskym plochám v celej krajine.
V Severnej Kórei prívalové dažde od začiatku augusta vyvolávali záplavy a zabíjali ľudí. Mimoriadne silno boli postihnutí obyvatelia viac ako 16 600 domov, ktorých obydlie bolo vážne poškodené, alebo úplne zaplavené. Stovky ľudí zostali bez strechy a majetku.
Čo očakávať od predpovede počasia?
Keď vidíme, ako prudko sa mení klíma, ako sa to stále viac dotýka našich životov a ako to prináša deštrukciu, vzniká otázka – čo máme očakávať v najbližšej budúcnosti? A dokážeme sa vysporiadať s narastajúcou globálnou zmenou klímy?
Každý z nás má skúsenosť, ako sme spoločne prekonávali ťažkosti, ktoré sa zdali neprekonateľné. A ak všetci svoje úsilie spojíme, dokážeme prekonať všetko. Veď disponujeme veľmi cenným – ľudskosťou, spoluprácou, dobrotou, teplom duše. Tieto vlastnosti nám pomôžu zachovať to, čo je na Zemi najcennejšie – život každého človeka! A práve Život každého Človeka je najvyššou hodnotou v Tvorivej spoločnosti, ktorú ak vybudujeme, budeme môcť prekonať akékoľvek kataklizmy.