Nečas na Kryme, január 2019
Na Krym sa osopili zrážky so silným vetrom. Nečas zapríčinil množstvo havárií na líniách elektrického vedenia. Varovanie pred búrkou bolo vyhlásené deň vopred.
Podľa údajov odborníkov zostávalo k 7. januáru 2019 bez elektrickej energie 17 sídiel, z nich 6 čiastočne. A to je viac ako 6 000 obyvateľov. Pritom teplota vzduchu v niektorých oblastiach klesla na -12°C.
Najpostihnutejšími boli Leninský rajón a Kerč. Havarijné odpojenia boli zaznamenané aj Krasnogvardejskom, Kirovskom a Simferopoľskom rajóne republiky. Do odstraňovania následkov sloty bolo zapojených 20 brigád špecialistov-energetikov.
8. januára z dôvodu silného sneženia odpojili elektrickú energiu v Pervomajskom, Razdoľnenskom a Sakskom rajóne. Bez svetla zostalo 23 500 obyvateľov.
Napätá situácia zostáva v oblasti hory Aj-Petri. Deň pred Vianocami tam boli zaregistrované 4 lavíny s celkovým objemom asi 800 m3, kvôli čomu bolo postihnutých minimálne 300 ľudí , ktorí sa ocitli v snežnej pasci na ceste. Záchranná operácia na ich vyslobodenie trvala viac ako 12 hodín. V súvislosti s nebezpečenstvom spustenia nových lavín bolo prijaté rozhodnutie cestu k Aj-Petri uzavrieť.
Rýchle zmeny klímy
Klíma Zeme sa mení doslova pred očami – stále častejšie sú zemetrasenia, zosilňuje sa sopečná aktivita, stále častejšie sú pozorované záplavy a anomálne množstvo zrážok. Posledné vedecké štúdie v oblasti klímy hovoria o tom, že tieto procesy sú cyklické, čiže už prebiehali v dejinách Zeme a budú len narastať. Príčiny katakliziem a prudkej zmeny klímy sú vysvetlené v správe „O problémoch a dôsledkoch globálnej zmeny klímy na Zemi. Efektívne cesty riešenia daných problémov“.
Podrobnejšie o dynamike katakliziem a cestách východísk pozerajte tiež v relácii „Aktivizácia sopiek. Skryté sopky ANTARKTÍDY. Kataklizmy v USA, Indonézii, Číne, na Cypre“: