Nové zemetrasenia v blízkosti Yellowstonu, marec 2020
31. marca 2020 došlo na juhozápade štátu Idaho v USA k trom mocným zemetraseniam s magnitúdou 6,3 a 6,5. Hypocentrá ležali v hĺbke od 10 do 33 km. Podzemné otrasy pocítili obyvatelia viacerých štátov.
Epicentrum sa nachádzalo približne 72 km od mestečka Challis. V ňom sa triasli domy, čo u obyvateľov vyvolalo zľaknutie. Na jednej z ciest došlo k pádu kameňov.
Zemetrasenia v štáte Idaho sa stali najsilnejšími za posledných 37 rokov.
Znepokojuje tá skutočnosť, že k takým silným seizmickým udalostiam došlo neďaleko Yellowstonskej kaldery, rozkladajúcej sa v rovnomennom národnom parku. Samotný park sa nachádza na území troch štátov – Wyoming, Montana a Idaho.
Starosti vyvoláva to, že pred dvomi týždňami, 18. marca, došlo k dvom silným zemetraseniam v štáte Utah, ktorý hraničí s Wyomingom. Magnitúdy seizmických udalostí dosiahli 5,59 a 5,56. Pritom sa toto zemetrasenie stalo najsilnejším v štáte Utah za posledných 28 rokov.
Aké nebezpečenstvo tají Yellowstonský supervulkán?
Yellowstonská kaldera je najväčším sopečným systémom Severnej Ameriky. Tento supervulkán má kráter s rozmermi 55 km x 72 km, pod ktorým sa nachádza obrovská bublina magmy s hĺbkou viac ako 8 000 m. Kaldera vyvoláva sústredenú pozornosť vedcov celého sveta, keďže jej erupcia prinesie katastrofické následky pre celé ľudstvo.
V správe „O problémoch a dôsledkoch globálnej zmeny klímy na Zemi. Efektívne cesty riešenia daných problémov“ sa hovorí:
„...Počnúc rokom 2002 začali vedci v Národnom parku Yellowstone pozorovať nasledovné úkazy: vznik nových gejzírov, deformácie zemského povrchu, zvýšenie teploty pôdy do bodu varu, výskyt nových prasklín a trhlín, cez ktoré dochádza k výronu sopečných plynov, obsiahnutých v magme a mnohé iné nebezpečné príznaky prebudenia supervulkánu. Je znepokojujúce, že tieto ukazovatele niekoľkonásobne prevyšujú ukazovatele predchádzajúcich rokov. Toto všetko svedčí o tom, že sa magma Yellowstonského supervulkánu niekoľkokrát zvýšenou rýchlosťou začína približovať k zemskému povrchu. V apríli 2014 bolo vedeckou skupinou Medzinárodného spoločenského hnutia „ALLATRA“ zaregistrované nielen prudké skokovité zvýšenie emisie neutrín v tejto oblasti, ale aj zvýšenie napätia septónového poľa. Súdiac podľa grafov správania sa neutrín a rastu napätia septónového poľa v apríli 2014, sa Yellowstonský supervulkán nachádzal na hrane erupcie. Ale ešte viac znepokojuje to, že po relatívnej stabilizácii ukazovatele tempa aktivity opäť začínajú rásť, čiže sopečné procesy v tejto chvíli intenzívne naberajú silu...
Pri najskromnejších prognózach rozličných vedcov môže mať supererupcia Yellowstonskej kaldery globálny vplyv na prudkú zmenu klímy na celej planéte. Ale najhoršie je to, že je schopná okamžite vykynožiť život takmer na celom kontinente. Vedci namodelovali túto situáciu a dospeli k záverom, že už v prvých minútach po erupcii bude vyhubené všetko živé v polomere 1 200 km, pretože zóna priliehajúca k sopke bude obeťou pyroklastických prúdov zložených z rozžeraveného plynu a popola. Tie sa šíria rýchlosťou blízkou rýchlosti zvuku a ničia všetko na svojej ceste. Druhá zóna pokryje popolom celé územie USA a časť Kanady, čo povedie k záhube ľudí, nachádzajúcich sa v tej chvíli v tejto zóne, spôsobenej udusením a zrútením budov. A toto zďaleka nie sú všetky smrteľné a ničivé následky...“
Ešte máme čas, aby sme sa po maximálne presnej prognóze nastávajúcich udalostí na ne pripravili a včas evakuovali ľudí z nebezpečných oblastí. Veď ľudský život je neoceniteľný!