Nové jazero na najsuchšom mieste USA, marec 2019
Od konca februára sa Kalifornia ocitla v moci surového daždivého počasia. Výdatné dažde sa nevyhli ani najsuchšiemu miestu v USA – Národnému parku Death Valley a Salt Creek. V dôsledku niekoľkonásobného prekročenia priemernej normy zrážok sa najsuchšie a najhorúcejšie miesto na svete premenilo na obrovské jazero.
Podľa hodnotení Národnej meteorologickej služby v okolí spadlo 2,5 – 3,8 cm zrážok. Meteorológ NWS Todd Lericos informoval, že púštny povrch dosť zložito pohlcuje vodu, čo práve viedlo k vytvoreniu tohto jazera. Zamestnanci parku predbežne ohodnotili dĺžku jazera na 16 km.
Vďaka obdivuhodným fotkám Elliota McGuckena, ktoré uverejnil v Instagrame, môžeme uvidieť tento prekrásny prírodný jav. Fotograf, ktorý navštívil Údolie Smrti bol ohromený. Napísal do komentárov, že to bol skutočne surrealistický obraz, veď vidieť toľko vody na jednom z najsuchších miest sveta – to je zvláštne. Podľa slov Elliota sú na týchto miestach spravidla tiež silné poryvy vetra. Ale vo chvíli jeho návštevy vietor utíchol a voda sa stala hladká a nerušená.
Treba povedať, že jazerá sa tu rozlievajú každý rok. Ale prvýkrát za dlhú dobu dosiahlo také značné rozmery.
Ako sa mení klíma
Nech by boli akýmikoľvek podivuhodnými a zrak očarujúcimi prejavy zmeny klímy, oplatí sa zamyslieť nad príčinami ich vzniku. Veď anomálne javy prebiehajú na celej planéte a vo svojej väčšine živly nielen podstatne menia spôsob života obyvateľov tej či inej oblasti, ale ohrozujú aj životy ľudí.
Zo správy „O problémoch a dôsledkoch globálnej zmeny klímy na Zemi. Efektívne cesty riešenia daných problémov“:
„Dnes ľudstvo vstúpilo do epochy globálnych klimatických premien a problematiku zmeny klímy už nemožno posudzovať ako výlučne vedeckú. Je to komplexný interdisciplinárny problém, zahrňujúci sociálne, ekonomické a ekologické aspekty...“
O klimatických zmenách na Zemi. O dôležitosti medzinárodnej súčinnosti a zjednotenia ľudí na planéte v období globálnej zmeny klímy. O podstate hnutia „ALLATRA“ a význame aktivity jeho účastníkov z rôznych krajín sveta v relácii „Slúženie“.