Piesočné búrky v polovici mája 2021
Piesočná búrka je pomerne nebezpečným a nepríjemným úkazom, pri ktorom sú veľké masy prachu (piesku, pôdy) dvíhané vetrom z povrchu zeme a pohybujú sa vo výške niekoľkých metrov, ale v niektorých prípadoch môže výška dosahovať kilometer a aj viac. Zboku to vypadá tak, akoby sa na nás blížila stena prachu a piesku.
Následky prachových búrok:
- Ohrozenie ľudského života, sťažené dýchanie ľudí.
- Poškodenie obytných priestorov, línií elektrického vedenia, degradácia úrodnej vrstvy pôdy, rastlinstva (až do ich spustošenia).
- Zníženie množstva slnečného svetla, dopadajúceho na povrch planéty.
- Zníženie viditeľnosti, čo silne ovplyvňuje pohyb ľudí, dopravných prostriedkov i letecké spojenie.
Prachový závoj v Pakistane
18. mája boli obyvatelia juhopakistanského mesta Karáčí zasiahnutí silnou piesočnou búrkou. 6iaľ, došlo aj k obetiam. Živel poničil domy miestnych obyvateľov. Kvôli nečasu došlo k výpadkom pi dodávkach elektriny
Piesočná búrka v Rusku
19. mája sa piesočná búrka prehnala v Astracháni a Astrachánskej oblasti. Niekoľko ľudí nanešťastie utrpelo následky pri nepriaznivom meteorologickom úkaze. Bez elektriny zostalo asi 4 000 obyvateľov. Zaznamenané boli aj výpadky elektriny v Limanskom, Charabalinskom a Ikrjaninskom rajóne.
Piesočná búrka trvala približne hodinu v podobe nárazov vetra do 20 m/s a prachovej búrky. Atmosférický úkaz v podobe prachovej búrky nie je v Astrachánskej oblasti vôbec zriedkavý, ale silné nárazy vetra a nápor živlu zapríčinili miestnym obyvateľom nemálo komplikácií.
Informácia je prvotná
Najväčšie množstvo piesočných búrok je pozorované v púšti Sahara. Kým predtým boli pozorované desiatky za rok, tak teraz už ani stovky búrok v roku nikoho neprekvapujú a geografia klimatických pohrôm sa rozširuje. Piesočné búrky sú nielen častým javom, ale ešte sú aj veľmi nebezpečné a ničivé. Niekedy ich sila dosahuje taký stupeň, že môže meniť reliéf planéty, napríklad presúvaním dún na púšťach.
Dnes na Zemi prebiehajú globálne klimatické zmeny. A my všetci, obyvatelia planéty, sa stávame ich nechcenými účastníkmi. Zemetrasenia s narastajúcou silou, mohutnosťou i frekvenciou, erupcie sopiek, potopy, piesočné búrky, prírodné anomálie – to všetko svedčí o tom, že zmeny prešli do aktívnej fázy. Taktiež je pozorovaná synchronizácia, čo ešte viac vystavuje riziku životy ľudí.
Je v silách obyvateľov nášho spoločného domu nájsť východisko zo vzniknutej situácie. A toto východisko je v zjednotení na základe ľudskosti, dobra, vzájomnej pomoci. Po zjednotení budeme môcť vybudovať Tvorivú spoločnosť, v ktorej je najvyššou hodnotou život každého človeka!