Prírodné anomálie, začiatok decembra 2020
V dôsledku globálnej zmeny klímy sa obyvatelia rôznych kútov planéty stále častejšie stretávajú s poveternostnými anomáliami. Nezriedka sú anomálne javy sprevádzané kataklizmami a ohrozujú zdravie i životy ľudí, či spôsobujú škody poľnohospodárstvu a infraštruktúre.
Letná snehová búrka v Austrálii
Obyvateľom viacerých oblastí Austrálie priniesli studené vzdušné prúdy sneh a fujavicu. Živel vyčíňal na vrchole leta, 5. decembra. V štáte Victoria bola zaznamenaná teplota vzduchu o 10-12 stupňov nižšia ako priemerná. Víchrica, ktorej nárazy občas dosahovali rýchlosť 79 km/h, lámala stromy.
Trojmetrové záveje v Alpách
V rakúskom Tirolsku napadlo od 3. do 6. decembra okolo 250 mm snehových zrážok, pričom decembrová mesačná norma je len 50 mm.
V talianskych Alpách snehová búrka zasypala obyvateľov niektorých horských oblastí viac ako 3 metrami snehu. V dôsledku silného sneženia bola 6. decembra miestami prerušená doprava i dodávka elektriny. V nižšie položených oblastiach spôsobili výdatné zrážky záplavy. Taktiež bolo vyhlásené lavínové nebezpečenstvo.
Silné dažde a sneženie zasiahli aj obyvateľov žijúcich v oblasti Julských Álp na severozápade Slovinska.
„Historický“ ľadovec v Libanone
Na obyvateľov Bejrútu a blízkeho okolia sa 5. decembra osopila rekordná ľadovcová búrka, ktorá spôsobila záplavy a skomplikovala dopravu. Meteorologické stanice v Bejrúte zaznamenali 50 mm zrážok za pol hodiny, čo tvorí tretinu decembrového celomesačného priemeru. Teplota vzduchu za pár minút klesla o 7,5° C.
Extrémne poveternostné anomálie boli podľa slov meteorológov vyvolané vznikom superceluly, ako dôsledok kontrastu medzi teplotami morskej hladiny a horných vrstiev atmosféry. Podobný úkaz pozorovali obyvatelia Bejrútu len v roku 1968.
Bezprecedentná invázia sarančí
Začiatkom decembra bol v Saudskej Arábii a Jemene opäť zaznamenaný vzostup aktivity saranče púštnej (koníka kŕdľového), migrujúcej z Východnej Afriky. Kŕdle škodcov sú schopné prekonávať denne do 150 km, čím sa rozširujú na obrovské územia.
Na jar roku 2020 prežili obyvatelia Východnej Afriky a Jemenu najsilnejšiu inváziu sarančí za posledných 70 rokov.
Dnes invázia púštnych sarančí ohrozuje hladom celé severozápadné pobrežie Indického oceánu.
Podľa mienky vedcov neobvyklé množstvo sarančí súvisí s globálnym otepľovaním.
Budúcnosť je v zjednotení
Klimatická kríza na planéte sa neustále prehlbuje. V tomto období prežitie civilizácie závisí od toho, aké hodnoty dominujú vo svetovom spoločenstve.
Milióny ľudí na celom svete podporujú myšlienku Tvorivej spoločnosti. Spoločnosti rovných príležitostí, skutočných ľudských hodnôt, bezpečnej pre všetkých spolu a každého zvlášť. O osnovách Tvorivej spoločnosti sa možno detailnejšie dozvedieť na tomto odkaze.