Povrchové prepadliny v Európe, február 2023
27. februára sa po silných dažďoch v Mallorke (Španielsko) vytvorila veľká osemmetrová zemská prepadlina priamo uprostred asfaltovej cesty. Našťastie, nikto neutrpel zranenie.
24. februára 2023 vznikol v provincii Konya (Turecko) obrovský kráter v zemi s priemerom 37 metrov a hlboký do 12 metrov.
To zďaleka nie je prvý krasový závrt v tejto provincii. V posledných rokoch počet prepadlísk v Konyi prudko stúpa. Kým v roku 2019 počet závrtov dosahoval 300, tak už vo februári 2023 narástol tento počet do desivých rozmerov – 2 500 prepadlísk, z ktorých je 700 hlbokých.
Po silnom zemetrasení 6. februára sa v oblasti mesta Diyarbakir vytvorili prepadliská aj vo vodných tokoch.
3. februára v meste Trzebinia v Poľsku nečakane zmizlo pod zem futbalové ihrisko.
Prečo vznikajú krasové závrty?
Voda nasýtená oxidom uhličitým presakuje cez pukliny a rozpúšťa rozpustné horniny, čím vytvára dutiny a dochádza k zrúteniam stropných častí. V posledných rokoch je pozorovaný stále väčší nárast počtu povrchových prepadlín v rôznych oblastiach planéty.
Magma začína silnejšie tlačiť na tenkú kôru zemského povrchu. Vedie to k rozširovaniu planéty a praskaniu v najtenších úsekoch zemskej kôry – stredooceánskych chrbtoch a zlomoch. Zvýšený tlak magmy taví a deformuje zemskú kôru, pribúda množstvo nových prasklín a zlomov a dochádza aj k aktivácii starých.
Dnes sa stávame svedkami zmeny reliéfu zemského povrchu. Silné zemetrasenia otriasajú rôzne oblasti planéty a ničia celé mestá. Narastá počet zemetrasení s hlbokým ohniskom, ktoré sa predtým považovali za nemožné. Na rôznych kontinentoch sa objavujú nové zlomové zóny, ktorými voda z povrchu preniká do hĺbky. Z toho dôvodu na celej planéte vysychajú rieky a jazerá, bez ohľadu na to, že zrážok i záplav je stále viac.
Od záhuby celého ľudstva nás delí jeden krok! Avšak ešte máme možnosť všetko zmeniť. Ako to urobiť? Sledujte medzinárodné fórum Globálna kríza. Naša záchrana je v zjednotení