Nečakané sneženie v Austrálii, september 2019
17. septembra 2019 došlo v austrálskom hlavnom meste Canberra k nečakanému výdatnému sneženiu. V oblasti bola pozorovaná prudká zmena počasia – po horúcom dni s teplotou vzduchu +25°C počas noci do nasledujúceho rána teplota klesla na nulu.
V noci v Canberre v dôsledku silného lejaku spadlo asi 30 mm zrážok – najvýznamnejšie množstvo v oblasti za uplynulý polrok.
Prudké ochladenie viedlo k tomu, že dážď prešiel do ľadových krúp a potom – do snehu. Pre obyvateľov bolo nečakané ráno uvidieť snežnú pokrývku s hrúbkou 10 – 20 cm, ktorá skomplikovala pohyb na cestách.
Je pozoruhodné, že v predpovediach počasia sa nehovorilo o blížiacom sa snežení, cyklóne či studenom fronte.
Meteorologická služba Austrálie zdôrazňuje neobyčajnosť javu, veď napadaný sneh sa vytvoril v dôsledku dažďa a nie studeného frontu. Je to pomerne zriedkavý prírodný mechanizmus pre kontinenty, vrátane Austrálie. Meteorológovia si myslia, že lejak tak ochladil vzduch a povrch zeme, že to priviedlo k sneženiu.
Globálna zmena klímy na Zemi
Stále viac odborníkov v oblasti meteorológie, klimatológie, vulkanológie a príbuzných disciplín otvorene hlása o anomálnom raste počtu prírodných katakliziem. A tiež o tom, že príčina takých nezvyčajných úkazov sa ukrýva v globálnej zmene klímy na planéte.
Proces zmeny klimatických epoch sa už na Zemi odohrával neraz. Avšak súčasné ľudstvo sa s ním stretáva prvýkrát. Dokážeme my, ľudia, prežiť globálne kataklizmy?
Odpoveď na túto otázku závisí od každého z nás. Od toho, či dokážeme priznať za najvyššiu hodnotu ľudský život a zjednotiť sa na osnove družby a dobra.
Veď zmeny klímy sa už týkajú každého z nás, nezávisle od krajiny pobytu, farby kože a vierovyznania. A teda aj prežiť ťažké obdobie zmeny klímy dokážeme iba spoločne!
Osud celej civilizácie – je v rukách každého človeka!