Sopečná aktivita v polovici marca 2021
Na planéte je stále badateľný rast sopečnej aktivity. Na rôznych kontinentoch sú ľudia kvôli silným erupciám sopiek vystavení nebezpečenstvu.
Čo robiť pri sopečnej erupcii, sa dozviete z Inštrukcie.
Island: prebudila sa Fagradalsfjall
19. marca došlo na polostrove Reykjanes k mohutnej explózii sopky Fagradalsfjall, ktorá sa prebudila po 6 000 ročnom spánku. Erupcia bola sprevádzaná chrlením lávy. Farebný kód, označujúci stupeň ohrozenia leteckej premávky bol zvýšený na červený. Uzatvorená bola hlavná cesta z oblasti hlavného mesta a tiež medzinárodné letisko v Keflavíku.
Pre obyvateľov sú nebezpečné plyny, uvoľňované pri erupcii, ktoré sa môžu skrývať v početných priehlbinách.
Sopečný systém Krýsuvík predstavuje štruktúru puklín bez centrálnej sopky. Rozkladá sa v strede polostrova Reykjanes a nachádza sa na hranici rozostupujúcich sa platní. Posledná erupcia bola zaznamenaná pred 800 rokmi.
Nikaragua: zobudil sa San Cristóbal
9. marca sa zobudil mladý stratovulkán San Cristóbal. Stĺp popola stúpol do výšky 2 400 m. Obyvatelia dedín, ležiacich blízko sopky, pozorovali silný spad popola v polomere viac ako 15 km od sopky. Tento jav zapríčinil zníženú viditeľnosť na cestách. Vodiči boli nútení zapnúť svetlá.
Ekvádor: explozívna erupcia Sangay
11. marca stúpol sopečný popol do nadmorskej výšky 12 500 m. V blízkom okolí bol pozorovaný silný spad popola.
Taliansko: ďalšia erupcia Etny
19. marca došlo na sopke k pätnástemu paroxyzmu (pozn. – prudký, neočakávaný výbuch sopky).
17. marca bolo na Sicílii z dôvodu ďalšej erupcie sopky Etna pozorované ďalšie vyvrhnutie popola, ktorého stĺp stúpol do výšky 10 km a taktiež boli do neba vyvrhované impozantné fontány lávy. Farebný kód pre bezpečnosť leteckej premávky bol zvýšený na červený a zároveň bol v oblasti vyhlásený režim mimoriadnej situácie. Všetky blízko ležiace dediny boli zasypané popolom a veľkými časticami rozžeravenej horniny.
Rast lávovej kupoly sopky Soufrière
Pokračuje vedecké pozorovanie rastu lávovej kupoly v kráteri sopky Soufrière, nachádzajúcej sa na karibskom ostrove Svätý Vincent. Sopka „mlčala“ od roku 1979. A hoci v tejto chvíli erupcia neohrozuje obyvateľov sídiel v blízkom okolí, emisia plynov môže byť pre zdravie ľudí hrozbou.
Zjednotenie ľudstva
Pozorujeme, ako sa na planéte zvyšuje synchronizácia katakliziem. Prebúdzajú sa stovky rokov spiace sopky.
Prebiehajúce globálne zmeny klímy môžeme prekonať iba všetci spoločne pri prejavovaní ľudskosti, dobrosrdečnosti a vzájomnej pomoci. Dnes je pre ľudí ako nikdy mimoriadne dôležité vzájomne sa informovať a zjednocovať sa.
Ako nám to pomôže? Môžeme všetko zmeniť a prežiť, zachovať to najcennejšie – ľudský život, pretože ten dáva možnosť človeku získať oveľa viac. A milióny ľudí sa už zjednocujú na myšlienke vybudovania tvorivej spoločnosti, v ktorej je najvyššou hodnotou ľudský život. V takej spoločnosti sú vytvorené všetky podmienky pre zaistenie zachovania života každého človeka na planéte.